Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kritička saznanja i rezultati traznzicije u Srbiji". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ

ПОЉОПРИВРЕДНИ ФАКУЛТЕТ У ЗЕМУНУ

Тема:

Критичка сазнања и резултати транзиције у Србији

Децембар, 2010 године

Садржај

Увод

Појам транзиције и њени узроци.......................................................................3

Знаци почетка транзиције.................................................................................. 3

Економија Републике Србије и њена одрживост.............................................4

Транзиција и одрживи развој привреде у Републици Србији.........................6

Критичка анализа транзиције.............................................................................8

Закључак..........................................................................................................8

Литература...........................................................................................................9

Увод

Појам транзиције и њени узроци

Привреда у транзицији пролази кроз економске либерализације, где тржишне снаге постављају цене уместо централног планирања и државе. Организације и трговинске баријере су уклоњене, а самим тим почиње и приватизација државних предузећа и ресурса, као и стварање финансијског и приватног сектора да би се олакшало кретање приватног капитала. Овај процес се примењује у Кини, у бившим Совјетског Савеза и комунистичког блока земаља Европе, као и у многим земљама трећег света.Процес транзиције обично карактеришу промена и стварање нових институција, отварања приватних предузећа, а самим тим процес транзиције означава демократизацију државе, укидање монопола у различитим секторима економије као и стварање конкуренције на светском тржишту.

Знаци почетка транзиције

Постојање приватне својине може бити најосновнији елемент тржишне привреде, а развој приватног сектора је главно правило процеса транзиције.

Према ММФ-у, главни елементи процеса транзиције су:

Либерализација - повећање конкуренције на светском тржишту, и смањење трговинских баријера.

Макроекономска стабилизација - доноси инфлацију под контролом и смањује се током времена, након почетног ударца од високе инфлације која следи из либерализације тржишта и повећање потражње за производима. Овај процес захтева дисциплину у државном буџету као и раст новца и кредита као и прогрес ка одрживом билансу исплаћивања плата и пензија.

Рестриктурирање и приватизација - стварање одрживих реформи финансијског сектора и предузећа у привреди да би дошло способног начина за производњу робе која се може продати у слободном тржишту као и пренос државног власништва у приватне руке.

Правне и институционалне реформе - смањује улогу државе у тим економијама, као и успостављање владавине права и увођење политике конкуренције међу домаћим предузећима на светском тржишту.

Процес транзиције може бити различит. Неке земље су радиле експерименте са тржишном економијом деценијама, док су неке земље усвојиоци те економије (Србија и Црна Гора). Транзиција се такође разликује у погледу обима централног планирања као и обим либерализације у напорима који се предузимају (нпр. релативно ограничене у Румунији). Током приватизације у Србији и земљама бивше СФРЈ долазило је до много грешака током брзе приватизације, зато што се није водило рачуна о томе да ли купац неког предузећа жели да настави пословање или не, па због тога настаје проблем високе незапослености у земљама у транзицији. Иначе земље у транзицији прате ове следеће мане:

 

 

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!